CHOOSE YOUR PAGE LANGUAGE   |  BG  |  EN  |  ES  |  ET  |  IT  |  LT  |  TR  |

AİLE ÖĞRENİMİ YOLUYLA YETİŞKİNLERİN DİJİTAL BECERİLERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ

KA204 – YETIŞKIN EĞITIMI STRATEJIK ORTAKLIKLAR

PROJE

KOŞULLAR & HEDEFLER 

Hızlı teknolojik ve sosyal değişim, insanları yaşamlarındaki yeni durumlara uyum sağlamaya teşvik etmektedir. Bununla birlikte, yaşa bağlı belirli becerilerin eksikliği veya daha düşük öğrenme motivasyonu gibi olumsuz koşullar, birçokları için entegrasyon sürecinde bir engel haline gelir. Yaşlı insanlar modern yaşamın farklı alanlarında beceri eksikliği hissediyorlar, ancak hızla büyüyen teknoloji sektöründe daha az kalifikasyona sahip oldukları için öncelikle dijital yeterliliklerini geliştirmeleri gerekiyor.
Bu nedenle kamu hizmetlerinden ve sanal iletişim araçlarından tam olarak yararlanamamaktadırlar. Sonuç olarak, yaşam kaliteleri etkilenmektedir.

Bu zorluklarla başa çıkabilmek için yetişkin eğitim kurumlarının sinerjilerini genişletmek ve personellerinin yetkinliklerini geliştirerek yeni eğitim modelleri yaratmak son derece önemlidir. Bu amaçla Litvanya, Estonya, Bulgaristan, İtalya, İspanya ve Türkiye’den yetişkin eğitimi alanında faaliyet gösteren altı kuruluş ortak bir proje için bir araya geldi.
Projenin amacı, yaşlıların dijital becerilerini geliştirme alanında faaliyet gösteren bu kuruluşların potansiyellerini , ‘aile öğrenimi düzenleme’ alanında faaliyet düzenleme yeterliliklerini artırarak geliştirmektir.

Projenin amacı, yaşlıların dijital becerilerini geliştirme alanında faaliyet gösteren bu kuruluşların potansiyellerini , ‘aile öğrenimi düzenleme’ alanında faaliyet düzenleme yeterliliklerini artırarak geliştirmektir.
Bu tür öğrenme, ailelerin birlikte öğrenmesi için bir dizi fırsat sağladığı için dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor. Yaşlılar için aile eğitimi, daha fazla öğrenme fırsatı elde etmenin ilk adımı olabilir. Sadece kişinin becerilerinin gelişmesine değil, aynı zamanda aktif nesiller arası paylaşıma da yol açar, ahlaki değerler ve olumlu tutumlar geliştirir, ruh halini yükseltir ,sağlık, aile ilişkileri ve yaşam boyu öğrenme üzerinde büyük etkisi ve farkındalık yaratır.

ELDE EDİLEN HEDEFLER

Hedefe ulaşmak için belirli aşamalar takip edilmiştir:

Yetişkin eğitmenlerinin aile öğrenimi konusundaki yeterliliklerini geliştirmek amacıyla 4 uluslararası deneyim-alışverişi etkinliği düzenlenmiştir. Sonuç olarak, 40 yetişkin eğitmeni profesyonel ufuklarını genişletme ve yetkinliklerini artırma imkanı elde etmişlerdir..

Aile öğrenimi için yeni fikirler tüm ortak kurumlarda üretilmiş ve test edilmiştir. 120 yetişkin birey ve aile üyeleri, aile öğreniminin faydalarını keşfederek dijital yeterliliklerini geliştirmiştir.

Aile öğrenimi yoluyla yaşlıların dijital becerilerinin geliştirilmesine ilişkin en iyi uygulama örnekleri ve eğitim materyalleri bu internet kaynağında toplanmış ve yayınlanmıştır ve diğer yetişkin eğitimciler için fikir ve kaynak olarak kullanılabilir.
 

ORTAKLAR& DENEYİMLER

Utena A. and M. Miskiniai Halk kütüphanesi

LITVANYA

"VALUES, VIRTUES, INTEGRITY" DERNEĞİ

BULGARİSTAN

EDU VITA DERNEĞİ

İTALYA

NAZHAYAT DERNEĞİ

TÜRKİYE

DE CASTILLA LA MANCHA ÜNİVERSİTESİ (UCLM)

İSPANYA

PARNU MERKEZ KÜTÜPHANESİ

ESTONYA

EĞİTİM & ÖĞRETİM

"VALUES, VIRTUES, INTEGRITY" DERNEĞİ

Birinci uluslararası eğitim faaliyeti.

NAZHAYAT DERNEĞİ

İkinci uluslararası eğitim faaliyeti.

UTENA A. AND M. MISKINIAI HALK KÜTÜPHANESI

Üçüncü uluslararası eğitim faaliyeti.

EDU VITA

Dördüncü uluslararası eğitim faaliyeti.

EĞİTİM MATERYALLERİ

CANVA

CANVA, sosyal medya grafikleri, sunumlar, posterler, belgeler ve diğer görsel içerikleri oluşturmak için kullanılan çevrimiçi bir grafik tasarım platformudur. Uygulama, kullanıcılar için şablonlar içerir.

AHNENBLATT

Ahnenblatt, yeni başlayanlar ve hatta şecere araştırmaları düzenlemek için deneyimli soybilimciler için uygun, kullanımı kolay, tam özellikli bir şecere yazılımıdır.

ACTIONBOUND

ACTIONBOUND, öğrenciyi bir keşif yolunda yönlendirmek için dijital olarak etkileşimli oyunlar oynamaya yönelten bir uygulamadır. Almanya’da öğrenciler için konum tabanlı, etkileşimli, mobil deneyimler oluşturmak için bir eğitim projesi olarak geliştirilmiş bir platformdur. 2012’de başladı, şimdi dünya çapında ekip oluşturma, turlar, kaçış odaları ve diğer birçok amaç için kullanılıyor.

COMICSTRIP

An app that helps to create the perfect blend of text, images, and emotions. You don’t have to be a professional cartoonist or need any comic strip designing experience. All you need to create your comic is a good mood, imagination, and creativity.

WEVIDEO

WEVİDEO (https://www.wevideo.com/). Herkes için çevrimiçi video düzenleyici. Aileler, arkadaşlar, sınıf vb. için kolayca video hikayeleri oluşturmaya yardımcı olur.

ARTSTEPS

Sanal sergiler oluşturmak için web tabanlı uygulama.

QUIZIZZ

QUIZIZZ, herhangi bir öğrencinin ilgisini çekmek için ücretsiz oyunlu testler ve etkileşimli dersler oluşturmanıza olanak tanır.

İLHAM ALMAK

AİLE ÖĞRENİMİNE DAİR FİKİRLER

Throughout the project, all partner institutions have created, prepared, and ran various activities to encourage the adoption of family learning practices. The implemented practice can be implemented equally on a small and large scale and are easily adaptable for various goals.

FİKİRLERİ KEŞFEDİN

$

Gelenekler ve modernite beraber çalışır

$

Utena‘dan Sofya‘ya bir arı uçtu

$

Hikaye anlatımı ve Digital Yeterlilikler

$

Farklı kuşaklardan oluşan bir grup için turist gezisini etkileşimli ve kapsayıcı hale nasıl getirebilirim?

$

Comic book day

$

Akıllı telefonların ve sosyal uygulamaların kullanımı

$

Sanal kaçış odaları

$

Pärnu ve Kurgu

$

Painting on fabric: Design your reusable bag

$

CANVA ile yaratıcı laboratuvar: bitkilerden mandalalar oluşturma ve bunları dijital alana taşıma

$

Mutlu Yaz Tatilleri: Canva da kartpostal oluşturma

$

Strengthening family ties & technological development